top of page
ORDER ONLINE
We're not accepting online orders yet. Please contact us to complete the order.
Pickup, ASAP (in 15 minutes)
Sweets & Snacks
Sweets

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Price Per Pound.
$10.0010.00 USD

is a sweet dish made by coarsely grinding deep fried whole wheat flour dumplings along with sugar. *Price Per Pound.$12.0012.00 USD

*Price Per Pound.$14.0014.00 USD

Is a traditional dessert made in Punjabi cuisine and has a grainy texture that melts in your mouth. *Price Per Pound.$14.0014.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

*Price Per Pound.
$14.0014.00 USD

is a Gujarati square or round shape sweet dish made from coarsely grounded wheat flour, milk, edible gum, sugar, curd, nutmeg and garnished with dry fruits. *Price Per Pound.
$14.0014.00 USD

is an Indian sweet. It is made by deep-frying vigna mungo flour batter in a circular flower shape, then soaking in sugar syrup. *Price Per Pound.$12.0012.00 USD

Is a sweet popular in some parts of the Indian subcontinent, West Asia, North Africa, and East Africa. It is made by deep-frying maida flour batter in pretzel or circular shapes, which are then soaked in sugar syrup. *Price Per Pound.$10.0010.00 USD

Price Per Pound.$14.0014.00 USD

$14.0014.00 USD

$14.0014.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day
$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day
$12.0012.00 USD

These sweet little desserts are made with milk and sugar and flavored with saffron. They have a soft texture and rich flavor. *Prices Per Pound.
$12.0012.00 USD

It’s a round dome-shaped son papdi with a crispy and flaky texture. It’s an appetizing traditional sweet. *Prices Per Pound.
$12.0012.00 USD

It’s an Indian sweet or dessert made with fresh mango puree, cardamom, and pistachio. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

It’s a north Indian sweet that originated from Mathura made with mawa, sugar and other finest quality ingredients. *Prices Per Pound.$14.0014.00 USD

It is made of generous amounts of ghee, sugar, gram flour, and often cardamom. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

It’s one of the most popular sweets in India, be it any festival or a happy occasion. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

Milk cake is a traditional two-layer cake. It has mocha-flavored icing and is moist and delicate.
$14.0014.00 USD

Is a traditional mithai with the rich flavour and melt-in-the-mouth texture of ghee-roasted besan.
$12.0012.00 USD

Is a pastry consisting of a sweet yeast dough that is rolled out very thin, spread with a nut paste made from ground nuts and a sweetener like honey, then rolled up into a log shape.$14.0014.00 USD

$10.0010.00 USD

is a lovely Indian dessert. The yummy dessert is made using gram flour which is the main ingredient of this recipe.$12.0012.00 USD

Is a popular sweet recipe that can be prepared on festivals and occasions like Diwali.$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day.$12.0012.00 USD

Is an Indian snack popular in Western India, especially in Gujarat, Maharashtra and Karnataka. It is traditionally enjoyed as a treat on Diwali.$10.0010.00 USD

Is a staple from the Punjab region and Hyderabad of the Indian subcontinent. treated as a nutritional supplement. It is made from whole-wheat flour fried in sugar and ghee, heavily laced with dried fruits and herbal gums.$12.0012.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

Authentic, gourmet and most delicious sweet. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

Is a super easy and quick-to-make dessert recipe. The main ingredients used to prepare this recipe are gram flour, saffron, almonds, green cardamom, ghee and sugar. *Prices Per Pound.$10.0010.00 USD

*Shipping Restrictions Apply: This item can only be shipped if the UPS transit time for your order is 1 business day$12.0012.00 USD

A simple recipe for an Indian sweet with colours to represent the Indian flag. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

The main ingredients are khoa, sugar and traditional flavorings, including cardamom seeds, pistachio nuts and saffron. *Prices Per Pound.$12.0012.00 USD

A delicious and popular Indian sweet made from besan (gram flour) batter. *Prices Per Pound.$10.0010.00 USD

These crispy puris drenched in sugar syrup are beautifully textured, wonderfully flavored sweet delicacies. *Price Per Pound.
$14.0014.00 USD

An Indian dessert that is made or bought in an Indian household for every other occasion. *Price Per Pound.
$12.0012.00 USD

*Price Per Pound.$14.0014.00 USD

*Price Per Pound.$12.0012.00 USD

*Price Per Pound.$14.0014.00 USD

*Price Per Pound.$10.0010.00 USD
Namkeens

*Prices Per Pound
$9.009.00 USD

A very popular snack which is enjoyed during teatime. *Prices Per Pound.$7.007.00 USD

Prices Per Pound.$7.007.00 USD

A savoury, crunchy snack originating from the Indian subcontinent, popular in Southern India and Sri Lanka. *Prices Per Pound.
$7.007.00 USD

Is a popular Indian snack made from cooked chickpeas that have been flattened, fried, and seasoned with spices. *Prices Per Pound.
$7.007.00 USD

Is a dried, split pulse that plays an important part in South Asian cuisine. *Prices Per Pound.$7.007.00 USD

Is an Indian snack mix (namkeen) which consists of a variable mixture of spicy dried ingredients, such as fried lentils, peanuts, chickpea flour ghatia (sev), corn, vegetable oil. *Prices Per Pound.$7.007.00 USD

Prices Per Pound.$7.007.00 USD

Prices Per Pound.$10.0010.00 USD

Prices Per Pound.$7.007.00 USD

Prices Per Pound.$7.007.00 USD
